Гравиране на стъкло – полъх на красота и аристократизъм

Популярни

Woman holding euro

Как да избегнем финансови капани при кредитиране?

В днешния динамичен свят кредитите са често срещан ...

Онлайн пазаруване на книги и музика: Как да намерим любимите си заглавия на изгодна цена

В днешния дигитален свят онлайн пазаруването на книги и музика се превърна в удобен и достъпен...

Българските езера: Огледала на планините

България, въпреки сравнително малката си територия, е благословена с разнообразие от езера,...

Канабиноидите в канабиса - какви са рисковете и ползите

В света на медицината и здравето, канабиноидите присъстващи в продуктите от канабис са предмет...

Античен театър Пловдив

Културните забележителности на България, които трябва да посетите

България е страна с богата история и култура, която е оставила след себе си множество...

гравиране на стъкло
2.15

Говорейки за гравиране на стъкло в съзнанието ни изникват старинни и аристократични предмети – витражи, стъклени мозайки, вази, фруктиери. През Ренесанса венецианско гравирано стъкло с флорални мотиви, хералдически знаци и дори портрети, украсявало всеки замък.

Процесът на гравиране е форма на декоративна обработка на повърхността на стъклото. Различават се два основни способа при гравирането: ръчно гравиране и с помощта на лазер. Ръчното гравиране се извършва с помощта на гравьорски резец, завършващ с диамант. Обработката на стъклото е бавна и трудоемка предвид крехкостта на материала. При гравирането на стъкло с лазер „обработката” става с бързи почуквания върху стъклената повърхност. При този вид работа върху стъклото оживяват и най – сложните и причудливи мотиви.

Обект на гравирането са чаши, бутилки, вази, купи, огледала, витрини и други. Някои от тях се гравират от сантимент, други с цел запазване на скъп спомен, трети с цел декорация. При всички случаи обаче предметите обект на този вид украса внасят полъх на красота и аристократизъм в дома.

Ппроцесът обхваща голямо разнообразие от техники. Забележителна форма на гравирането е издълбаването в стъклото на изображения и надписи чрез абразия. Инструментите за ръчно гравиране представляват малки абразивни медни колела и мини бормашини. При лазерното гравиране лазерът се командва от компютър. Друг инструмент за ръчна работа по стъклото е специален такъв, завършващ с диамантен „връх”.

Макар и мнозина да смятат, че гравирането на стъкло е замираща форма на изкуство, то определено има своите привърженици и последователи. Във Великобритания понастоящем съществува Гилдия на стъкло гравьорите. Отличават се имена като Катрин Колман, Сали Скот, Трейси Шепард и др. Създадена е виртуална галерия, в която са изложени предмети на този вид изкуство и информация за техните създатели. На всеки две години Чешката република е домакин на конференция с акцент върху гравирането на стъкло.

Каквито и да са техниките или използваните инструменти за този процес постигнатият ефект е впечатляващ. Посвещения, дати, имена превръщат наглед предмети от ежедневието в скъп спомен, а красиви образи, пейзажи, флорални елементи придават аристократизъм на огледала, витрини, стъклени врати.

В търсене на оригинален и уникален ефект, компаниите използват техниката гравиране на стъкло за изработване на фирмени сувенири. Тяхното лого краси стъклени бутилки при организирането на фирмени мероприятия.

Създаването на декоративни украси в дома посредством гравиране на стъкло е добро дизайнерско решение. Търсеният ефект е красота и аристократизъм, а постигането му е лесно с помощта на гравираните върху стъклото мотиви - http://glassgrav.com