Каква е историята на немската компания E.ON?

Популярни

Икони и бъдещето: Къде отива свещеното изкуство?

Иконата, вековен символ на вярата и духовността, е изкуство,...

Иконата: Сакрално изкуство или народно творчество? – Един задълбочен поглед

Иконата – този древен образ, изпълнен със символика и...

Качества, които трябва да притежават експертни преводачи от немски на български

Качества, които трябва да притежават експертни преводачи от немски на български

Преводът от немски на български не е просто механичен процес на замяна на думи.

Веган торта

Хитрини за приготвяне на вкусни веган торти: Как да постигнем перфектен резултат

Веган тортите все повече набират популярност, не само сред хората, избрали растителното хранене...

eon space
5

E.ON е името на най-голямата, по размери на приходите, енергийна компания във Федерална Република Германия. Според класацията на Forbes, тя е на 468-мо място в света и на 20-то място в Германия, в класацията за най-големите публични компании. Баварската промишлена група VIAG се обединява с компанията VEBA AG и се ражда E.ON AG. След това тази компания придобива и още една компания, а именно Ruhrgas. Тя е с основна дейност добиване на газ. Това се случва през 2003 година. Предвид това, че обединените компании имат седалища в различни страни на Европейския съюз, компанията е преобразувана в Европейски акционерно общество или така нареченото Европейско дружество.

Основната дейност на компанията е да доставя газ, електричество и вода, като са наети повече от 90,000 служители. Осигурява се снабдяването на 21 млн. потребители на територията на няколко държави в Европа.  През 2007 г. и 2008 г. приходите на компанията са над 60 млрд евро.

Друг проект с който, E.ON се занимава, е строежа на Северен поток, като при него участва и компанията „Газпром“. През 2011 година обаче, E.ON решава да продаде собствеността на компанията, която оперираше на българския пазар и тя е закупена от Енерго-Про. Цената на сделката е с 7 млн. евро по-ниска от тази, която E.ON дава, за придобие електроразпределителните дружества през далечната 2004-та година.

Немската компания все още държи 90% от активите си на борсата. Няколко поредните години (2014 г. и 2015 г.) компанията отчита сериозни загуби, но цените на акциите ѝ се задържат стабилни. Дори през 2014 г. книжата ѝ се търгуват с 1,73% повече, отколкото предишната година. Това е малко над 8 евро за акция.

Каква е целта на E.ON?

Компаниите в сектора са притиснати от икономическите условия и пазара на ресурси, който става все по-тесен и по-тесен. Пример за това е стремоглавото затваряне на ядрените централи в Германия. По план, до 2022 година, на територията на Германия трябва да бъдат затворени общо 17 ядрени централи. Това налага преразглеждане на цялостната стратегия на E.ON. Решението, до което стигат, е да създадат още една компания, която да е с основна дейност въглищни и газови централи, а старата да се преорентира към използване на възобновяеми източници на енергия. Планира се и новата компания да излезе на фондовата борса. Относно нефтените находища в Арктика, компанията имаше планове, но при тази ситуация, финансирането им ще бъде преразгледано.

Създаването на втора компания, ще подсигури работните места, които компанията осигурява. На база на загубите, които имат, пред тях стои реалната заплаха, да загубят и служители. Това може да се избегне само като се създадат две независими една от друга компании, които оперират на различни пазари. По официални данни, се счита, че  E.ON е загубила активи за 4,5 милиарда евро и това е само на територията на Южна Европа.

Прогнозите на немската компания се доста смели. Те обявяват, че имат намерение до 2050 година да покриват 80% от клиентите си с възобновяема енергия. Това е много интересен завой в цялостната стратегия на компанията. Интересен факт е, че целият борд на компанията е одобрил новата стратегия за преразпределяне. Така че, можем да очакваме интересно развитие в бъдеще.

За повече информация: http://www.eon-bulgaria.com/