Икони и бъдещето: Къде отива свещеното изкуство?
Иконата, вековен символ на вярата и духовността, е изкуство,...
Производството като всеки друг сектор среща различни проблеми, изискващи бързи и гъвкави решения. В противен случай загубите са големи. Когато става въпрос за качествения контрол и изискванията на клиентите, на производителите им се налага редовно да инспектират редица детайли и процеси, за да са сигурни, че работата е извършена според стандартите. В това отношение се оказват надеждни 3D скенерите. Тяхната модерна технология превъзхожда многократно тази на лазерните скенери и координатните измервателни машини. Те използват само един светлинен източник, за да измерят 3D формата на конкретен обект. Освен това с тяхна помощ е възможно реверсивно инженерство на екипировка за получаване на CAD данни, отстраняване на неочаквани проблеми и извършване на качествен контрол колкото често е необходимо.
Един несъмнен техен плюс е, че могат да бъдат преносими, което създава нови възможности за внедряване на други устройства и като цяло ускорява процеса от самото начало. Нещо повече, дава възможност на все повече хора да използват тези машини, тъй като работата с тях е опростена заради лесния за използване софтуер и наръчниците за начинаещи, както и други фактори. Те, разбира се, са достъпни и на нашия пазар. Това се случва благодарение на няколко доставчика, сред които се открояват 8-CELL, предлагащи всеобхватни 3D скенери директно от световния лидер Artec 3D. Тези машини са проектирани да улеснят и подобрят работния процес в множество индустрии като обратно инженерство, медицина, автомобилостроене, културно наследство, контрол на качеството и архитектура. Техните софтуерни решения са предлагани в цяла Европа и САЩ и понеже пазарът за триизмерното сканиране продължава да расте, тази технология се очаква да има все по-широко приложение в сферата на производството за в бъдеще.
Пазарът на 3D скенери е бил оценен на 1,4 млрд. щатски долара през 2020 г. Очакванията са тази цифра да нарасне до 2,4 млрд. през 2025 г. и дори до крупните 7,5 млрд. щатски долара през 2027 г. Причината е, че триизмерните технологии са все по-широко използвани не само в автомобилостроенето, строителството и архитектурата, но и в създаването на видео игри и филми. Така приложенията на 3D сканирането не престават да се увеличават.
Global Trade Mag смятат, че предстои пазарът на 3D скенери да има ускорен темп на нарастване заради индустрии като отбранителния и аерокосмическия сектор, където прецизността и правилното измерване на детайли са основен компонент. Както е известно, тези браншове за засегнати от строги регулации, затова 3D технологията се оказва ключова за спазването на изискванията. От една страна, това се дължи на факта, че софтуерът дава възможност за създаване на 4D изображения въз основа на сканираните данни. Това позволява да се изготвят CAD и BIM модели.
От друга страна, 3D скенерите помагат за оптимизиране на различни проекти, сканиране на комплексни повърхности и събиране на важни данни за бизнеса, с чиято помощ може да се повиши значително качеството на изработка или дизайн.
Като всяка друга технология и 3D скенерите си имат ограничения. Тук основно се имат предвид по-комплексните геометрии, които са трудоемки за сканиране, в това число резбите и отворите. Лъскавите повърхности също са предизвикателство за някои машини, като за това са намерени решения. Калибрирането е друг момент, на който трябва да се обърне внимание. Освен това ако не се регулират входните параметри като влажност и температура, това може да повлияе негативно на точността на сканиране.
Едно от най-важните неща при избора на триизмерен скенер е да се гледа отвъд спецификациите. Да, характеристиките на дадена машина са от първостепенно значение, но далеч не са единственият фактор, който трябва да съблюдавате. Обърнете внимание на софтуера, който идва заедно със скенера. Също помислете за размера на детайлите, които планирате да сканирате. Друг важен параметър е дали процесът ще подлежи на автоматизация в бъдеще. Ако това е така, 3D скенерите с бяла и синя светлина са особено подходящи. И последно, но не на последно място, помислете за какво ще се използва машината - за реверсивен инженеринг, инспекция или и двете.