Икони и бъдещето: Къде отива свещеното изкуство?
Иконата, вековен символ на вярата и духовността, е изкуство,...
Инверторът е главната част на всяка фотоволтаична система поради същественото си централно място в работата й. Първата от дейностите, които това устройство върши, е прилагането на оптимално напрежение, а второто е съвпадането на честотата на електричеството, което доставя, с тази, изхождаща от електрическата мрежа.
Функцията на инвертора често се пренебрегва във фотоволтаичната система. Поставен отстрани, той е най-незабележимият компонент, но за сметка на това играе значителна роля в нея. Трансфертерът е сърцето, което преобразува постоянния ток, генериран от слънчевите панели, в променлив такъв, подходящ за захранването на разнообразни уреди. В стандартната фотоволтаична система, използвана в домакинствата, слънчевите панели са свързани в "низ", което ги прави прикрепени един към друг в поредица. По този начин напрежението на всички модули се сумира. И двата противоположни края на наниза са включени към инвертор, който изпълнява две основни задачи.
Първата от тях е да се използва максимално напрежението във всички панели, свързани в поредицата. С цел да извадите най-високото възможно ниво на енергия от слънчевия панел, от вас се изисква да приложите определено напрежение през него. Простият метод да се идентифицира това е, като вземете предвид, че мощността е равна на тока, умножен по електрическото напрежение. Ако няма напрежение в соларните панели, тогава и електричеството ще изтече от тях и в следствие от това те няма да бъдат в състояние да произведат енергия. Ако количеството на приложеното напрежение пък е по-голямо от нужното, ще изгубите също така и тока от слънчевите панели. Така че е необходимо да бъде прилагано оптимално ниво на напрежение. Това е работата на инвертора - да държи панелите на подходящо ниво на напрежение . Това е доста сложно, тъй като най-благоприятното равнище варира в зависимост от промяната на температурата на соларите. За да бъде решен този проблем, в трансфертерите е вложен принципът на работа, известен като "максимално проследяване на точката на мощност", който прави повтарящи се корекции на напрежението, за да подсигури, че от системата се произвежда възможно най-много енергия.
Втората наложителна задача на трансфертера е да преобразува правия ток, който бива създаден от панелите, в променлив като този от главната електрическа мрежа. Инверторите по принцип трябва да гарантират, че енергията, предоставяна от тях, съвпада с честотата на електрическата мрежа, тъй като само тогава те ще бъдат в състояние да захранят достатъчно уредите в дома ви. Трансфертерите са широко употребявани за поддържането на различни устройства като хладилници, компютри, телевизори и др. Важно е да знаете и че повечето модели имат вградени защити, които ги предпазват от късо съединение, претоварване и високо напрежение.
Така че, когато отидете на пазар за инвертор, търсете от търговците максимална ефективност и дълъг гаранционен срок. Друго нещо, за което трябва да следите, е, че вие трябва да получите цялата техническа информация, свързана с модела, към който сте се насочили. Доста често тя е указана върху опаковката, а когато пазарувате онлайн - в текста с подробно описание. Така че вземете си инвертор, който отговаря на всички изисквания и е повече от надежден. За вас винаги ще е най-добре да направите информиран избор и затова се надявам да съм ви бил полезен с тази статия.