Икони и бъдещето: Къде отива свещеното изкуство?
Иконата, вековен символ на вярата и духовността, е изкуство,...
Векове наред, в човешката история се появяват личности, изненадващи със своите умения и способности. Сякаш изпреварили времето си, техните идеи променят традиционните възгледи за науката и светa, такъв, какъвто го познаваме. Казано по друг начин, те са двигател на човешкия напредък. От също толкова отдавна, един въпрос не спира да буди интерес у учени и изследователи. А именно: “Какво различава гениите от останалите хора?”. Докато някои провеждат стандартни изследвания и развиват терори, един човек стига дотам, че открадва мозъка на легендарния учен Алберт Айнщайн. Но дори и неговият мозък не успява да хвърли яснота по този въпрос. Днес все още липсва единодушен отговор, обясняващ това явление. Все пак, в тази статия сме събрали няколко качества, които гениите притежават. Вижте как да познаете гениалността?
Едно от най-важните качества, които високоинтелигентните хора притежават, е способността да се адаптират лесно. Светът, в който живеем не е статичен. Ежедневно всичко около нас се променя, понякога с прекалено бързи темпове. Някои хора обаче се нагаждат изненадващо добре с новите условия, показвайки, че те не могат да бъдат спънка за реализирането на техните идеи и умения. Не случайно, едни от най-известните учени, революционизирали познанието, за преминали през редица тежки изпитания - глад, преследване, воини, публично презрение.
Гениите са водени от неспирното желание да разберат всяка неразгадана мистерия, да открият отговорите, които хиляди години никой не е успял да намери. Вероятно за околните, може би изглежда сякаш задълбават в ненужни детайли, но те просто не могат да възпрат поривите на любопитството си. Така се раждат футуристични изобретения, креативните идеи и теории, които рано или късно намират място в учебниците.
Непознатото може и да плаши мнозинството от хора, но гениите са привлечени от него като магнит. Те не се страхуват да си представят какво се крие в космоса или в морските дълбини. Склонни са да приемат, че най-авторитетните учени преди тях, може да са допуснали грешки. Затова те винаги изследват странни хипотези, търсят алтернативни решения. Въображението им не спира да работи и да твори нови и нови идеи. Не им липсва нито налудничавост, нито артистичност.
Както вече споменахме, техните генерални идеи не винаги са възприемани с ентусиазъм от околните, тъй като те са в противоречие на традиционните възгледи. От друга страна, силният им индивидуализъм и вярата в собствените им творения, не им позволяват да бъдат конформисти и просто да се примирят. Затова, често те са представяни като асоциални, неспособни да комуникират, или дори изгубили ума си. Редица изследвания показват сходни резултати, а именно, че по-умните хора обичат да прекарват повече време насаме със себе си.
Още една от силните черти на интелигентните хора, това е чувството им за хумор. Техните познания и креативност им позволяват да измислят забавни шеги, с които да усмихват околните. Не им липсва и доза самоирония. Само наистина интелигентните хора са способни да преглътнат егото си и да осмеят своите недостатъци. Е, понякога се случва смешките им да са толкова сложни, че само хората с диплома по ядрена физика, могат да ги разберат.
Емпатията е способността да съпреживяваме чувствата на другия човек. Аналитичните умове на гениите и тяхната способност да вникват в дълбочина, им помага по-добре да разбират желанията и чувствата на околните. Те са добри слушатели, които не критикуват, но винаги предпочитат да казват истината, вместо “благородни” лъжи.
Това бяха част от качествата, която високоинтелигентните хора притежават. Разбира се, тя в никакъв случай не е изчерпателна и не претендира за универсална валидност. Така че преди да се обявите за гений, може би е добре да направите и някои други тестове.