Плоски покриви – същност

Популярни

Икони и бъдещето: Къде отива свещеното изкуство?

Иконата, вековен символ на вярата и духовността, е изкуство,...

Иконата: Сакрално изкуство или народно творчество? – Един задълбочен поглед

Иконата – този древен образ, изпълнен със символика и...

Качества, които трябва да притежават експертни преводачи от немски на български

Качества, които трябва да притежават експертни преводачи от немски на български

Преводът от немски на български не е просто механичен процес на замяна на думи.

Веган торта

Хитрини за приготвяне на вкусни веган торти: Как да постигнем перфектен резултат

Веган тортите все повече набират популярност, не само сред хората, избрали растителното хранене...

Плоски покриви
2.9

Едни от най-масово използваните покривни конструкции в България за последните години си остават т.нар. плоски покриви. Мнозина избират именно подобен тип покриви поради простата причина, че те могат да бъдат използвани, за да се проектират интересни дизайн концепции, които да предложат един по-различен и разчупен визуален профил на цялата сграда.

Накратко казано плоските покриви представляват онези конструкции, които се отличават от скатните покриви по своя по-малък наклон. Докато при първите той може да достига 70 и дори 80 градуса в по-екстремни случаи, то при плоските им събратя този ъгъл е ограничен до едва няколко градуса. Всъщност при класическите плоски покриви наклонът е трудно забележим от нетренирано око при нормални обстоятелства.

Ако трябва да бъдем максимално точни в тази си дефиниция, то може да кажем, че минималният наклон на цялата площ трябва да бъде най-малко 2 градуса. В краищата на самата конструкция минималните такива изисквания обаче спадат до 1 градус с идеята да бъде повишена безопасността при работа върху покрива на хора.

Плоските покриви стават актуални в последно време на много места и най-вече при създаването на нови жилищни и бизнес сгради, защото позволяват да бъде озеленени и така създават изключително приятна визия на цялото здание. Друга причина за тяхната популярност е разбира се и по-ниската цена при ремонт на плоски покриви спрямо този на скатни такива.

При ремонт на плоски покриви най-често говорим за хидроизолация. В зависимост от това дали са добре ориентирани наклоните на конструкцията или не, то за тази цел могат да се използват рулонна или течна хидроизолация. Например при ремонт на плоските покриви на панелни или тухлени блокове, най-добрият вариант си остава течната хидроизолация с оглед нехомогенната покривна площ.

Плоските покриви са едно съвременно и актуално решение, което все по-често ще виждане в сградите около нас в стремежа на цивилизацията да създаде един по-красив и визуално интересен свят.