Икони и бъдещето: Къде отива свещеното изкуство?
Иконата, вековен символ на вярата и духовността, е изкуство,...
Все по-често се говори за хипербарната кислородна терапия (HBOT), която доказано има изключително много ползи върху имунитета и здравето на човек. Специалистите непрекъснато откриват нови състояния, които се повлияват добре от лечението с кислород в хипербарна камера.
За да ви запознаем в предимствата и ползите, заедно със специалистите от медицински център за лечението с кислород в барокамера - HBO Medical Support Center ще ви представим физиологичните ефекти на терапията върху тялото.
Ето и какви са те:
Драстично увеличава количествата разтворен кислород в кръвта, който се доставят до тъканите.
Увеличава се разстоянието, което кислородът преминава от функционалните капиляри до хипофузирани рани. Това позволява на наранените тъкани да получат необходимия кислород, за да оцелеят и да заздравеят.
Осигурява кислорода, който е необходим за оптималното образуване на колаген, който е от съществено значение за заздравяването на рани.
Периодичното подлагане на терапия с кислород води до ангиогенеза (развитие на капилярна мрежа от съществуващите капиляри), увеличаване на капилярната плътност в компрометираните тъкани.
Засилена е и васкулогенезата (развитието на капилярна мрежа de novo), заради освобождаването на стволови клетки от костния мозък.
Засилва освобождаването на стволовата клетка от костния мозък в кръвообращението, която след това е насочена към ранената тъкан, за да подобри възстановяването.
Лечението с кислород смекчава реперфузионното нараняване и възпалителната реакция, което е свързано с клапи и присадки и подобрява резултатите при реконструктивни процедури.
Минимизира растежа на микробите, деактивира бактериалните токсини и засилва функцията на белите кръвни клетки при инфекции, които не са се повлияли от конвенционалните терапии. С увеличаването на плътността на капилярите се подобрява и системата за доставяне на системни антибиотици. Така например ефективността на антибиотици като аминогликозиди се повишава в среда с по-високо налягане на кислород, защото транспортния механизъм зависи от кислорода.
Засилва функцията на остеокласт и остеобласт при костно ремоделиране. А функцията на остеокласт зависи от кислорода.
Терапията с кислород има вазоконстриктивен ефект, който намалява отока на тъканите породени от различни причини, включително синдром на раздробяване и синдром на отделянето. В същото време високото съдържание на кислород в кръвната плазма преодолява ефектите от хипоксия и периферна исхемия.