Аларми и шумово замърсяване

Популярни

Икони и бъдещето: Къде отива свещеното изкуство?

Иконата, вековен символ на вярата и духовността, е изкуство,...

Иконата: Сакрално изкуство или народно творчество? – Един задълбочен поглед

Иконата – този древен образ, изпълнен със символика и...

Качества, които трябва да притежават експертни преводачи от немски на български

Качества, които трябва да притежават експертни преводачи от немски на български

Преводът от немски на български не е просто механичен процес на замяна на думи.

Веган торта

Хитрини за приготвяне на вкусни веган торти: Как да постигнем перфектен резултат

Веган тортите все повече набират популярност, не само сред хората, избрали растителното хранене...

Аларми и шумово замърсяване
3.6

Аларми са необходими като средство за безопасност, те се препоръчват на всеки собственик на автомобил като единствено средство срещу посегателство. Аларми е добре  да се монтират и в публичните сгради, офиси и други обществени места. Напоследък доста хора предприемат монтаж на аларми в жилищата си с цел по-голяма сигурност. Въпреки ефективността на аларми все пак кражби стават. Може да се добави и фактът, че крадците или обирджиите са така обучени и толкова добре се ориентират в аларми, че за отрицателно време ги обезвреждат и пак стигат до това, което целят.

Повечето модерни аларми предлагат сирени с над 50 Херца, а това със сигурност пречи на нормалните слухови възприятия. Представете си шоковото виене на алармата ви в офиса дори когато е задействана от отворен от вятъра прозорец, мишка или заблудила се котка. Сотаджиите пристигат светкавично, но те викат и тебе да освободиш с кода аларми, иначе те могат да си вият до второ пришествие. Нямат право да ги спрат. Същото може да се отнася и до жилището ви. Ако по някакъв повод аларми се включат, чакат собственика да дойде, ако го няма на мястото. Това се отнася и до аларми на колите. Някой път пищят доста пронизително и продължително, че дори тапи в ушите не могат да ти помогнат. Пак трябва да се чака собственика на автомобила да я изключи. Но дори и да има дистанционно устройство, той все пак трябва да е близко до колата си, за да може да спре алармата. В някои други страни законодателството допуска намеса на органите за сигурност, когато дадена аларма се включи и пищи повече от определено време. Служителите на реда могат да влязат в частни домове или публични сгради и да спрат аларми.

Друг проблем при аларми, който е свързан с шумовото замърсяване  са техните пронизителни сирени, повечето от които са над 60 херца. Освен силата на звука на аларми, стресиращо действат и определени мелодии, които освен че са пронизващи слуха, са и много натрапчиви. В миналото само будилниците са имали подобно стряскащо въздействие. Сега аларми са на всяка крачка и щеш не щеш ставаш жертва на сериозно шумово замърсяване. Добре че поне някои от мелодиите на аларми в телефоните са малко по-човешки. Срещат се мотиви от Моцарт, Лист, Шопен. Че можеш при тази галеща слуха музика да не чуеш телефона или да го объркаш с радиото, не е чак такъв проблем. Важното е, че ушите ти не са бомбандирани от звуци, подобни на банциг или на дрънчаща консервена кутия. Някои от звуковите варианти на аларми за дома и колите съзнателно са подбрани в този звуков диапазон, за изплашат крадците, но те плашат и целия квартал, ако сигналът от аларми е продължителен и апокалиптичен и няма кой да го спре. Е, макар и сетивата ти в такива случаи да са изправени на нокти, поне това е по-малкото зло от другото – да ти задигнат колата или да ти разбият апартамента. Затова и приемаме аларми като част от пълното ни с абсурди ежедневие и се примиряваме с  тяхната необходимост.

http://1001produkta.com/alarmi.html